Lukratívna ponuka: Bardejov predáva pozemok určený na verejnú zeleň

Autor: Milo Olejar | 6.2.2014 o 21:58 | (upravené 7.2.2014 o 16:30) Karma článku: 8,58 | Prečítané:  2561x

Mesto Bardejov predáva pozemok pred vstupom do Bardejovských Kúpeľov, ktorý je určený v územnom pláne na verejnú a izolačnú zeleň. Vo svojej praxi som sa stretol s tým, že mestá vyžadujú pri výstavbe developerských projektoch určité percento zelenej plochy, ktorá je následne odovzdaná do prevádzky a údržby mesta. Avšak opačný postup - predávať mestský pozemok, ktorý je určený na verejnú zeleň, mi pripadá veľmi neobvyklé, pochybné a nesprávne nakladanie s majetkom mesta, pokiaľ mesto je naďalej presvedčené o správnosti funkcie daného pozemku.

Neviem si predstaviť nikoho, kto by si kúpil od mesta pozemok za minimálnu hodnotu 13.31 Eur/m2 na to, aby tam mohol kosiť trávu a polievať stromčeky. Celkovo sa predáva 9775 m2 v minimálnej súhrnej cene 130 tisic Eur. Ide o veľmi lukratívnu polohu verejného priestrantstva na ľavej strane prístupu do Bj-kúpeľov. Ak máte záujem vlastniť kus izolačnej zelene pri Bardejovských kúpeľoch, podrobnosti nájdete tuto:

 

http://www.bardejov.sk/msu/images/stories/dokument_odd/sprava_majetku

/Cimbaľák_Bard._Kúpele_mestská_lúka_OVS.pdf

Čo to znamená? Ktokoľvek, kto bude novým majiteľom pozemku, môže si ho ohradiť a zeleň prestane byť verejná. A nie len to.

 

Ak vedenie mesta nepovažuje súčasný územný plán za správny a aktuálny, jediný zodpovedný a koncepčný krok by bolo vypracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie a zmena územného plánu a až potom predaj predmetného pozemku na daný účel výstavby. Cena pozemku by takto bola podstatne vyššia, kedže aktuálne ceny pozemkov v Bardejovských kúpeľoch sú od 40 do 60 Eur/m2. To znamená, že ktokoľvek odkúpi tento pozemok za hodnotu približujúcu sa 13,31 Eur/m2 a následné mu bude schválený jeho návrh zmeny územného plánu na výstavbu, na rebríčku najbohatších si pravdpodobne polepší približne o 260 až 456 tisic Eur. (Ten kto ocenil tento pozemok na 13,31 Eur/m2 sa podľa mňa však sekol. Súčasná hodnota pozemku je nula, kým sa nezmení územný plán alebo nepodnikáte v prenájme plôch izolačnej zelene alebo nemáte záujem o "menšiu záhradku" pri vstupe do Bj-kúpeľov)

Nechcem však posudzovať hospodársku politiku mesta, ani to ako sa nakladá s mestským majetkom. To je vec zodpovedných úradníkov mesta, vedenia mesta a zvolených poslancov. Občania sa k tomu môžu vyjadriť jeden krát za štyri roky pri komunálnych voľbách. Medzi komunálnymi voľbami je rozhodovanie v rukách poslancov a úradníkov, ktorí pripravujú materiály.

Čo ma však trápi ako architekta a Bardejovčana, je nekoncepčný prístup k územnému rozvoju mesta a obchádzanie princípov územného plánovania. Ekonomické záujmy jednotlivcov valcujú a dehonoestujú spoločné priestory, spoločný majetok a spoločný potenciál mesta z ktorého si ujedáme kúsok po kúsku. Relativne bezbolestne. Po niekoľkých dekádach sa obzrieme a budeme sa čudovať, prečo jediná urbanistická štruktúra mesta hodná obdivu bola vybudovaná pred stovkami rokov. Všetko ostané bude mať živelný charakter, zodpovedajúci podobným rozhodnutiam. Tieto rozhodnutia su robené politicky tam, kde majú rozhodovať odborníci. Ak budete hľadať na mestskom úrade architekta, neuspejete. Napriek tomu mesto má prístup k dvom odborníkom v danom odbore, či už na samotnom úrade, oddelení územného plánu, alebo v majetkovej komisii mestského zastupiteľstva. Mám pocit, že ich názory nie sú rešpektované. Rozhoduje demokratická väčšina a všetko je v poriadku.

Nie je. Málokto si uvedomuje, že urbanistický rozvoj má vplyv na sociálnu a ekonomicko-hospodársku štruktúru mesta a opačne. To čo okolo seba tvoríme je náš obraz. To čo sme, čo dokážeme a čo sú naše priority a hodnoty ako spoločnosti. Podľa toho nás budú posudzovať naši potomkovia. Urbanizmus mesta rovnako vplýva na nás naspäť nielen tým, ako sa v ňom cítime. Ale aj tým, či láka ľudí, turistov, investorov z vonku, či vytvára príležitosti pre obyvateľov v rámci mesta, či vytvára prepoklady pre ekonomický a hospodársky rast. Predaj tohto pozemku vytvorí jedine nekontrolovateľný tlak budúceho majteľa na zmenu povoleného využitia tohto pozemku.

Pri sledovaní týchto trendov si ako architekt pripadám podobne, ako lekár sledujúci pacienta, ktorého lieči stavbár. Ako architekt som proti podobným nekoncepčným predajom mestkých pozemkov, ktoré  nie sú určené územným plánom na stavebné využitie. Som proti tomu aj ako Bardejovčan.

Toto je jeden z mála momentov, kedy mi je ľúto za socializmom. Verejná zeleň by naďalej ostávala verejná, v Bardejovských kasárňach by pochodovali vojaci pod krásnou vzrastlou alejou stromov a mestský úrad by nepripomínal realitnú kanceláriu.

 


P.S. Mimochodom, všimol si niekto z vás názov PDF súboru v ktorom mesto vyhlasuje Obchodnú Verejnú Sútaž? Tipujete si, že túto obchodnú verejnú súťaž vyhrá a budúcim vlastníkom daného pozemku sa stane p. Cimbaľák?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?