Kde sa stala chyba?

Autor: Milo Olejar | 2.8.2014 o 14:47 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  361x

V roku 1989 sa naštartovali zmeny ktoré mali transformovať socialistické spoločenské zriadenie ku kapitalizmu. Tieto zmeny mali priniesť rôzne druhy slobôd, vrátane tej ekonomickej. Základom  kapitalistického ekonomického systému je voľný trh, ktorý umožňuje “prežiť” lepším (produktom, nápadom, podnikom, službám, politikom atd) , čím prispieva ku kvalitatívnemu rastu v spoločnosti . Ekonomika napreduje. Ľudia sa majú lepšie. Toľko hovorí ekonomická teórie v skratke.

Je nesporné, že takmer 25 rokov po spoločenskej zmene systému  pociťujeme veľa pozitívnych zmien ako sú : sloboda pohybu, vierovyznania, právo na názor a informácie. V ekonomickej oblasti však veľa rodín pociťuje veľký tlak na peňaženky. Každoročňe stúpajú náklady na bežný život obyčajným ľuďom, štát a mestá sa zadĺžujú každým rokom viac a viac , rozdiely medzi chudobnými a bohatými sa zvačšujú. Na poslednom  spomenutom by nebolo nič zlé, ak by súčastne s tým ako bohatnú bohatí, bohatli aj chudobní.

Prečo? Prečo sme neboli schopni za takmer 25 rokov dobehnúť vyspelé západné krajiny v ekonomickej oblasti. Prečo priemerná mzda na Slovnesku je niekoľkonásobne nižšia ako v ktorejkoľvek západnej krajine? Prečo mladí ľudia odchádzajú pracovať  a žiť do zahraničia? Prečo sa nám zdá, že veľa veci nefungujú ako by mali?

Odpoveď je jednoduchá:  Na Slovensku neexistuje  VOĽNÝ TRH. Aby som však nemal žiadne radikálne vyhlásenia, opravujem: Voľný trh na Slovensku je obmedzený a deformovaný do tej miery, že výsledok nespĺňa očakávania. Prečo si to myslím?

-Nečestný výber dodávateľov  pre verejné a obecné práce a služby je prítomný v nadmernej miere. Nevyhrávajú vždy lepšie ponuky.

-Malá vymožiteľnosť práva v eknomickej (ale aj inej ) trestnej činnosti. Existuje veľmi malá platobná morálka medzi podnikateľmi.  Povinosť odviesť štátu DPH z nezaplatených faktúr hraničí pre malých podniateľov (pravdepodobne aj pre väčšie podniky ) s naprogramovanou likvidáciou. Osobne považujem nezaplatenie faktúry za vykonané práce alebo dodaný tovar za krádež. Malo by sa to trestat rovnako. Je to to isté ako keď vám niekto za vykonanú činnosť zaplati a následne Vam tie peniaze ukradne. Výsledok je rovnaký:  Dotyčný ma obidvoje, vaše dodané služby alebo tovar a vaše peniaze, Vám ostatne bolenie hlavy.

-Pochybné prerozdeľovanie fondov z Európskej únie navodilo atmosféru medzi podnikateľmi, že je výhodnejšie získať veľkú podnikateľsku podporu z fondov Europskej únie, ako hľadať cestu k zisku cez produkciu tovarov, prípadne služieb. Tieto doslova darované peniaze z daní deformujú podnikateľské prostredie a podporujú korupciu.

-Ekonomické záujmy finančných skupín ovládli  politiku (vo väčšej alebo menšej miere) a vplývajú na ňu viac ako je prijateľné. Platí to na štátnej úrovni ako aj na lokálnych úrovniach.

-Majetnejší majú väčšie privilégia a možnosti, ako menej majetní a začinajúci podnikatelia. Podnikatelia s osobnými kontaktmi v štátnej a obecnej správe nie sú na tej istej štartovacej čiare ako niekto bez osobných kontaktov na patričnom úrade. Bežný ľudia sú demotivovaní pri pozorovaní týchto javov.

Toto sú pocity, ktoré možno mnohí zdieľate so mnou na základe Vášho pozorovania a vaších osobných skúseností.  Ako som spomenul, tieto javy sú, podľa mňa, typické na štátnej, ale často aj na komunálnej úrovni pri miestných samosprávach.

Rád by som tu ponúkol riešenie. Riešenie je však v  činnoch a krokoch každého z nás. Otázka znie, či sa s týmito javmi zmierite, akceptujete, začnete  ich považovať za normálne a prisposobite sa (a tým ďalej podporujete samotný stav) alebo si zachovate nádej a pokúšate sa svojim postojom o nápravu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Čo chcú z Bratislavy urobiť kandidáti na župana

Ako vidia kandidáti Bratislavský samosprávny kraj dnes a kam by mal smerovať? Sledujte diskusiu SME Naživo.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Café Európa: Európa po nemeckých voľbách

Aký dopad budú mať voľby v Nemecku na Európu i Slovensko? Sledujte diskusiu naživo.


Už ste čítali?